Konta osobiste (ROR) Polaków – raport 2016


Wiemy już na jakie czynniki powinniśmy zwracać uwagę wybierając swój własny rachunek bankowy. Każdy z nas (podobnie jak ja to zrobiłem) może przypomnieć sobie własną historię rachunków osobistych. Zdobyte doświadczenie może wpłynąć na nasz obecny wybór RORów, który może różnić się od otaczającego nas społeczeństwa. Aby dowiedzieć się, jak wygląda korzystanie z kont bankowych przez Polaków, sprawdźmy wyniki badania przeprowadzonego we wrześniu 2016 roku na grupie 970 dorosłych osób.

Ile osób posiada konto osobiste?

Nie wszyscy Polacy posiadają jeszcze konto bankowe. Więcej, można się zdziwić, jak duża luka pozostaje do zagospodarowania przez instytucje bankowe, ponieważ tylko około ¾ społeczeństwa posiada własne lub współdzieli jakiekolwiek konto bankowe. Niestety (dla kieszeni wielu Polaków, a stety dla banków) tylko połowa z właścicieli korzysta z darmowości konta. Pozostała część społeczeństwa albo nie zwraca na „drobne” opłaty (minimum 5 PLN miesięcznie to 60 PLN rocznie, a 10 PLN to bagatela 120 PLN), albo płacą za obojętność i wygodę korzystając z płatnych rachunków osobistych. Jeśli w drobnych rzeczach od siebie nie wymagasz, dlaczego miałoby być inaczej przy większych transakcjach?

Czy wiek determinuje nas do posiadania konta?

Oglądając poniższe wykresy można zauważyć, że większość ludzi aktywnych zawodowo (największa aktywność zawodowa przypada od 25 do 59 roku życia) posiadają konto bankowe. Innym tematem jest, czy posiadane przez nich konto jest darmowe. Rachunki bez comiesięcznych kosztów najłatwiej znaleźć w internetowych oddziałach, dlatego nie możemy się dziwić, że najczęściej korzystają z nich osoby nie przekraczające 39 roku życia.

Wielkość gospodarstwa domowego a konto bankowe?

Chociaż wydaje się, że w większym gospodarstwie łatwiej znaleźć posiadaczy rachunków bankowych, to taka zasada nie sprawdza się w przypadku gospodarstw wielorodzinnych (5 i więcej osób). Nie zmienia to jednak faktu, że skłonność do opłat za konto jest praktycznie porównywalna, niezależnie od wielkości rodziny.

Jak najlepiej zarabiający oszczędzają na usługach bankowych?

Im więcej zarabiasz tym bardziej oczywiste wydaje się posiadanie konta bankowego. Najrzadziej właścicielami rachunków rozliczeniowo oszczędnościowych są osoby zarabiające do 2000 PLN, natomiast najczęściej ludzie zarabiający powyżej 4000 PLN. Osoby zarabiające więcej mają świadomość, że każda opłata to dodatkowe obciążenie, które nie może być przeznaczone na konsumpcje lub oszczędności. Są oni bardziej świadomi finansowo, dlatego około połowa z nich wybiera darmowe rachunki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wszystkie powyżej zaprezentowane dane zostały zaczerpnięte z raportu Tomasza Koźlińskiego: „Wybrane wyniki badania Polaków nt. korzystania z usług bankowych i płatności 2016”. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o ubankowieniu Polaków, cały raport dostępny jest pod linkiem: „Polacy na temat usług bankowych 2016”.

Podziel się wpisem z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *